Державна установа
УКР   ENG
Інститут регіональних досліджень
ім. М. І. Долішнього  НАН України
   

ПОПУЛЯРНІ РОЗДІЛИ


Конференції
Журнал «Регіональна економіка»
Збірник наукових праць «Соціально-економічні проблеми ...
Історія інституту
Координація наукової діяльності
Сектор просторового розвитку
Загальна інформація
Інститут
Експертні та аналітичні матеріали
Долішній Мар'ян Іванович
Співпраця з ВНЗ
Монографії
Відділ регіональної фінансової політики
Загальна структура
Мелешкін Михайло Тимофійович
Оголошення про захисти
Злупко Степан Миколайович
Тематика наукових досліджень
Наукові видання
Відділ регіональної економічної політики
Відділ розвитку територіальних громад і транскордонного співробітництва
Сектор проблем транскордонного співробітництва
Відділ розвитку виробничої сфери регіону та інвестицій
Відділ регіональної екологічної політики та природокористування
Відділ соціально-гуманітарного розвитку регіону
НАШІ ПАРТНЕРИ








Координація наукової діяльності

ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» є провідною науковою установою в системі НАН України з проблем регіональної політики та транскордонного співробітництва.

В процесі виконання досліджень та впровадження їх результатів, організації конференцій та круглих столів Інститут співпрацював із органами центральної, регіональної та місцевої влади, вищими навчальними закладами, громадськими організаціями.


У 2021 р. розробки Інституту з широкого спектру проблем регіональної політики та соціально-економічного розвитку регіонів України висвітлені у наукових доповідях, доповідних записках, аналітичних та експертних матеріалах, рекомендаціях, надсилалися, зокрема, до: Офісу Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та відомств, профільних комітетів Верховної Ради України, обласних державних адміністрацій та обласних рад; міських рад Західного регіону України; районних державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування Львівської області, громадських та підприємницьких асоціацій та ін., переважна більшість яких були використані ними у своїй роботі.

Так, в рамках цієї діяльності, з проблематики регіональної політики та соціально-економічного розвитку регіонів Інститутом було підготовлено та надіслано до центральних органів влади органів зауваження та пропозиції до законопроектів: «Про внесення змін до Закону «Про засади державної регіональної політики», «Про особливості стимулювання регіонального розвитку»; «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них», «Про інноваційні парки», «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень», розроблено проєкт Закону України «Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку у гірських зонах України». Здійснювалася координація роботи з Міністерством розвитку громад і територій України щодо реалізації Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки в частині ідентифікації та механізмів розвитку функціональних типів територій. Зокрема, д.е.н., проф. Сторонянська І. З. виступила із доповіддю «Функціональні типи територій в контексті реалізації ДСРР–2027» під час обговорення Національної економічної стратегії–2030 за напрямком «Регіональний розвиток» (Міністерство розвитку громад та територій України, 3-4 березня 2021 р.).


За тематикою досліджень проблем транскордонного співробітництва Інститутом зокрема підготовлено зауваження та пропозиції до проєкту Закону України «Про транскордонне співробітництво» (у новій редакції)». та низку науково-аналітичних та експертних матеріалів, які були скеровані профільним міністерствам та відомствам, комітетам Верховної ради України, обласним державним адміністраціям.


Провідні науковці Інституту входять до складу Наукової ради та експертних груп при Міністерстві освіти і науки України, зокрема:

  • д.е.н., проф. Сторонянська І. З; д.е.н., проф. Іщук С. О. входять до складу секції за фаховим напрямом «Економіка» Наукової ради Міністерства освіти і науки України;
  • д.е.н., проф. Сторонянська І. З, - заступник голови експертної групи ЕГ-02 з оцінювання ефективності діяльності наукових установ за напрямом «Суспільні науки»;
  • д.е.н., проф. Шульц С. Л. входить до складу експертної групи ЕГ-02 з оцінювання ефективності діяльності наукових установ за напрямом «Суспільні науки»;
  • д.е.н., проф. Мельник М. І. пройшла онлайн-тренінг «Експерт з акредитації освітніх програм», організатором якого було Національне агенство із забезпечення якості вищої освіти.

    Д.е.н., с.н.с. Возняк Г. В. входить до складу комісії конкурсу «Наука для безпеки і сталого розвитку України» Національного фонду досліджень України (заступник голови 7ї панелі).


Державна установа «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» є провідною науковою установою економічного профілю у Західному регіоні України. Директор Інституту, д.е.н., проф. Кравців В. С. є головою секції економіки Західного наукового центру НАН України і МОН України.

В ході виконання науково-дослідних робіт та практичного впровадження їх результатів налагоджена співпраця Інституту з регіональними органами влади та громадськими організаціями.

Так, 11.05.2021 р. спільно із Західним науковим центром НАН України і МОН України, Представництвом «Польська академія наук» в Києві, Інститутом екології Карпат НАН України, Департаментом екології та природних ресурсів Львівської ОДА Інститутом було проведено Міжнародну науково-практичну конференцію «Актуальні питання використання та збереження природних ресурсів прикордонних територій України і Польщі». Науковий захід був приурочений до 50-річчя з дня створення Західного наукового центру НАН України.


Провідні науковці Інституту входять до складу координаційних комісій, громадських та дорадчих рад, робочих та експертно-аналітичних груп при органах регіональної влади, зокрема:

  • д.е.н., проф. Давимука С. А. - голова Експертної ради при Департаменті освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації.
  • д.е.н., проф. Сторонянська І. З - член громадської ради з освіти і науки при голові Львівської обласної державної адміністрації.
  • д.е.н., проф. Іщук С. О. є членом робочої групи з підготовки проекту Стратегії розвитку тваринництва у Львівській області.
  • д.е.н., проф. Сторонянська І. З. входить до складу Конкурсної ради з реалізації Програми проведення обласного конкурсу проєктів місцевих ініціатив Львівської обласної ради та
  • Конкурсної ради в рамках сприяння інноваційному та науково-технологічному розвитку у Львівській області на 2021-2025 рр.
  • к.е.н., с.н.с. Жук П. В. – член громадської експертно-аналітичної групи з розвитку паливно-енергетичного комплексу Львівської області при Західному науковому центрі НАН та МОН України.
  • к.е.н., доц. Залуцький І. Р. – член робочої групи «Аграрний розвиток» Департаменту агропромислового розвитку Львівської обласної державної адміністрації.
  • к.е.н. Гулич О. І. - член Експертної ради при Управлінні туризму та курортів Львівської обласної державної адміністрації.


У 2021 році співробітники Інституту взяли участь у робочих зустрічах, заходах та обговореннях що організовувалися профільними департаментами Львівської обласної державної адміністрації та Львівською обласною радою.

Так, д.е.н., проф. Сторонянська І. З. 18.11.2021 р. взяла участь у Розширеному засіданні постійної депутатської комісії з питань бюджету та соціально-економічного розвитку Львівської обласної ради (виступ: Напрямки удосконалення обласного конкурсу мікропроектів у Львівській області на 2021-2025 рр.); к.е.н., доц. Залуцький І. Р. 25.02.2021 р. взяв участь в онлайн-конференції «Правові аспекти у сфері земельних відносин», яку проводили Західне регіональне управління Міністерства юстиції України та Департамент агропромислового розвитку Львівської обласної державної адміністрації (виступ: Проблемні аспекти функціонування ринку земель сільськогосподарського призначення в умовах модифікації їх грошової оцінки); к.е.н., пров.н.с. Жук П. В. – у круглому столі «Формування стійкого партнерства влади, громадськості та бізнесу у видобувному секторі Львівської області» (Львівська обласна державна адміністрація, 3.09.2021 р.).


В ході виконання науково-дослідних робіт та практичного впровадження їх результатів налагоджена співпраця Інституту з органами регіональної влади та місцевого самоврядування, громадськими організаціями. Зокрема:

  • спільно із Департаментом освіти і науки Львівської ОДА у звітному році виконано проєкт «Інституційні інструменти сталого розвитку професійної (професійно-технічної) освіти регіону на інноваційних засадах»;
  • у співпраці із органами місцевого самоврядування науковцями Інституту здійснено соціально-економічний аналіз для розробки проектів Стратегій 6-ти територіальних громад Львівської області;
  • спільно із комунальним некомерційним підприємством Львівської обласної ради «Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр» реалізовано проект «Формування інноваційної медичної екосистеми регіону в контексті підвищення конкурентоспроможності Львівщини».


Фахівці Інституту активно співпрацювали із громадськими організаціями, зокрема Міжнародною громадською організацією «Світовий конгрес бойків», Агентством місцевого економічного розвитку Яворівщини та ін., брали участь у воркшопах «Смарт-спеціалізація: процес підприємницького відкриття» із практичного впровадження інноваційних рішень у пріоритетних галузях смарт-спеціалізаців регіону «Біоекономіка» та «Креативні індустрі», організованих на базі TechStartUp School.


Координація наукової діяльності у роках: 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021


Веб-майстер П. Попадюк