Державна установа
УКР   ENG
Інститут регіональних досліджень
ім. М. І. Долішнього  НАН України
   

ПОПУЛЯРНІ РОЗДІЛИ


Конференції
Журнал «Регіональна економіка»
Збірник наукових праць «Соціально-економічні проблеми ...
Історія інституту
Координація наукової діяльності
Сектор просторового розвитку
Загальна інформація
Інститут
Експертні та аналітичні матеріали
Долішній Мар'ян Іванович
Співпраця з ВНЗ
Монографії
Відділ регіональної фінансової політики
Загальна структура
Мелешкін Михайло Тимофійович
Оголошення про захисти
Злупко Степан Миколайович
Тематика наукових досліджень
Наукові видання
Відділ регіональної економічної політики
Відділ розвитку територіальних громад і транскордонного співробітництва
Сектор проблем транскордонного співробітництва
Відділ розвитку виробничої сфери регіону та інвестицій
Відділ регіональної екологічної політики та природокористування
Відділ соціально-гуманітарного розвитку регіону
НАШІ ПАРТНЕРИ








Координація наукової діяльності

ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» є провідною науковою установою в системі НАН України з проблем регіональної політики та транскордонного співробітництва.


В процесі виконання досліджень та впровадження їх результатів, організації конференцій та круглих столів Інститут співпрацював із органами центральної, регіональної та місцевої влади, вищими навчальними закладами, громадськими організаціями. Розробки Інституту з широкого спектру проблем регіональної політики та соціально-економічного розвитку регіонів України, висвітлені у наукових доповідях, доповідних записках, аналітичних та експертних матеріалах, рекомендаціях, надсилалися, зокрема, до:

  • Офісу Президента України; Кабінету Міністрів України; Міністерства розвитку громад та територій України; Міністерства економіки, торгівлі та сільського господарства України; Міністерства фінансів України; Міністерства інфраструктури України; Міністерства закордонних справ України; Міністерства енергетики та захисту довкілля України,; Міністерства соціальної політики України; Міністерство цифрової трансформації України; Міністерства юстиції України; Міністерства культури та інформаційної політики України; Державної митної служби України; Державної прикордонної служба України; Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру; Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України;Державної служби геології та надр України; Державної служби України з питань праці; Державної служби статистики України; Державної міграційної служби України; Державної регуляторної служби України; Державного агентства розвитку туризму України; Національного інституту стратегічних досліджень;
  • Комітетів Верховної Ради України з питань: організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування; економічного розвитку; бюджету; фінансової,, податкової та митної політики; аграрної та земельної політики; енергетики та житлово-комунальних послуг; екологічної політики та природокористування; цифрової трансформації;
  • обласних державних адміністрацій та обласних рад; міських рад Західного регіону України; районних державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування Львівської області;
  • Асоціації об’єднаних територіальних громад України, Асоціації міст України, Асамблеї аграрних палат України, регіональних торгово-промислових палат та ін.,

переважна більшість яких були використані ними у своїй роботі.


В рамках цієї діяльності, з проблематики регіональної політики та соціально-економічного розвитку регіонів у 2020 р. Інститутом було підготовлено: щорічну наукову доповідь «Територіальний розвиток і регіональна політика: Стратегування регіонального розвитку на засадах смарт-спеціалізації», наукові та науково-аналітичні доповіді: «Ексклюзивність регулювання соціально-економічного розвитку регіонів: сутність, прояви та загрози», «Фінансово-бюджетні обмеження струк­тур­­них трансформацій в економіці великих міст Західного регіону України», «Міграційна активність населення Карпатського регіону України: тенденції, загрози, методи регулювання», «Структурна трансформація економіки міст Західного регіону України: передумови, чинники та особливості»; науково-аналітичні та доповідні записки, аналітичні та експертні матеріали, рекомендації та пропозиції (з питань: стратегування регіонального розвитку на засадах смарт-спеціалізації, ідентифікації проблемних територій, екологічної безпеки, розвитку переробних виробництв, міграційної політики, трансформації економіки міст, детінізації сектору комерційних послуг, землекористування тощо), які отримали впровадження на рівні центральних, регіональних та місцевих органів влади, громадських асоціацій. Зокрема, науковці Інституту співпрацювали з Міністерством розвитку громад і територій України щодо доопрацювання проєкту Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки. Д.е.н., проф. Сторонянська І. З. взяла участь у круглому столі ««Україна після коронакризи: шлях одужання« та фаховій дискусії «Децентралізація і формування політики регіонального розвитку в Україні«, що проводились Національним інститутом стратегічних досліджень; к.е.н. Залуцький І. Р. взяв за участь у всеукраїнському селекторі Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 05.02.2020 р. «План та інструменти перевірок землекористування».


З проблематики адміністративно-територіальної реформи та фінансової децентралізації у 2020 р. підготовлено та скеровано до центральних та регіональних органів державної влади методичні та науково-експертні матеріали з питань аналізу та оцінки сучасних процесів децентралізації, проблемних аспектів розвитку об’єднаних територіальних громад, підвищення ефективності використання активів територіальних громад. Зокрема, підготовлено науково-аналітичні доповіді «Ризики формування та функціонування об’єднаних територіальних громад Карпатського регіону», «Соціально-економічний розвиток територіальних громад Центральної України в умовах децентралізації», які скеровані до профільних міністерств та комітетів Верховної ради України. Зокрема, науковці Інституту взяли участь у Всеукраїнській онлайн-нараді під головуванням Міністра розвитку громад та території України О. Чернишова «Про пріоритетні напрямки розвитку регіональної політики та основні питання щодо адміністративно-територіального устрою» (22.07.2020 р.).

Д.е.н. Борщевський В. В. та к.е.н. Жук П. В. в якості експертів взяли участь у виконанні проекту «Підготовка та громадське обговорення обґрунтованої пропозиції нового районного поділу всіх областей в рамках реформи місцевого самоврядування України», який реалізовувався Центром політико-правових реформ за фінансової підтримки Уряду Великої Британії, в частині розроблення моделей формування адміністративно-територіальних одиниць субрегіонального рівня Волинської, Вінницької, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької та Чернівецької областей. Запропоновані моделі були схвалені Центром політико-правових реформ, презентовані 05.03.2020 р. в Міністерстві розвитку громад та територій України та передані для використання центральним органам влади (лист Центру політико-правових реформ від 27.11.2020 р.).


За тематикою досліджень проблем транскордонного співробітництва Інститутом підготовлено науково-аналітичну доповідь «Оцінка перспектив розбудови мережі пунктів пропуску через державний кордон у Закарпатській області»та низку науково-аналітичних та експертних матеріалів, які були направлені: профільним міністерствам та відомствам, комітетам Верховної ради України, обласним державним адміністраціям.


Провідні науковці Інституту входять до складу ряду консультаційно-дорадчих та експертних рад, які діють при центральних органах влади, зокрема:

  • д.е.н., проф. Сторонянська І. З входить до складу експертної групи з розробки проекту Державної стратегії регіонального розвитку України на період до 2027 року;
  • д.е.н., проф. Сторонянська І. З, – голова експертної групи ЕГ-02 з оцінювання ефективності діяльності наукових установ за напрямом «Суспільні науки» (наказ Міністерства освіти і науки України від 19.04.2019 р №524 «Про експертні групи з оцінювання ефективності діяльності наукових установ»);
  • д.е.н., проф. Іщук С. О.; д.е.н., проф. Сторонянська І. З входять до складу секції за фаховим напрямом «Економіка» Наукової ради Міністерства освіти і науки України;
  • д.е.н., проф. Шульц С. Л. входить до складу експертної групи ЕГ-02 з оцінювання ефективності діяльності наукових установ за напрямом «Суспільні науки».


Державна установа «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» є провідною науковою установою економічного профілю у Західному регіоні України. Директор Інституту, д.е.н., проф. Кравців В. С. є головою секції економіки Західного наукового центру НАН України і МОН України.

В ході виконання науково-дослідних робіт та практичного впровадження їх результатів налагоджена співпраця Інституту з регіональними органами влади та громадськими організаціями.

Зокрема, науковцями Інституту здійснено обґрунтування та підготовку Проєкту Стратегії розвитку освіти Львівщини на період до 2027 року.

Спільно із профільними департаментами Львівської обласної державної адміністрації у 2020 р. науковцями Інституту підготовлено ряд проектів регіонального розвитку, які подані Конкурс секторальних проєктів, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного бюджету, отриманих від Європейського Союзу, а саме:

  • «Формування стратегії та інструменти соціально-економічної трансформації території Червоноградського гірничопромислового району Львівської області в умовах зниження вуглевидобування» (спільно з Департаментом паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської обласної державної адміністрації і Агенцією регіонального розвитку Львівської області);
  • «Створення Центру різьбярства Боринського професійного ліцею народних промислів і ремесел» (спільно з Департаментом освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації);
  • «Стимулювання розвитку інноваційного підприємництва у сфері легкої промисловості Львівської області» (спільно із Західноукраїнським кластером індустрії моди).


Провідні науковці Інституту входять до складу координаційних комісій, громадських та дорадчих рад, робочих та експертно-аналітичних груп при органах регіональної влади, зокрема:

  • д.е.н., проф. Кравців В. С. входить до складу Ради регіонального розвитку Львівської області;
  • д.е.н., проф. Кравців В. С., д.е.н., проф. Сторонянська І. З., к.е.н., с.н.с. Жук П. В. – члени Міжвідомчої обласної робочої групи з підготовки пропозицій щодо адміністративно-територіального устрою базового та районного рівнів Львівської області: розпорядження Львівської ОДА від 18.04.2019 р. N 369/0/5-19;
  • д.е.н., проф. Сторонянська І. З. – член керівного комітету з розробки проєкту Стратегії розвитку освіти Львівщини на період до 2027 року; член Експертної ради при Департаменті освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації;
  • д.е.н., проф. Давимука С. А. – голова Експертної ради при Департаменті освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації;
  • д.е.н., проф. Мельник М. І., к.е.н., с.н.с. Щеглюк С. Д., члени робочої групи «Архітектура та містобудування» Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації;
  • к.е.н., с.н.с. Жук П. В. – член громадської експертно-аналітичної групи з розвитку паливно-енергетичного комплексу Львівської області при Західному науковому центрі НАН та МОН України;
  • к.е.н., доц. Залуцький І. Р. – член робочої групи «Аграрний розвиток» Департаменту агропромислового розвитку Львівської обласної державної адміністрації;
  • д.е.н., с.н.с. Притула Х. М. входить до складу робочої групи з питань адаптації європейський підходів у систему стратегічного планування регіонального розвитку в Україні при Центрі розвитку місцевого самоврядування;
  • к.е.н. Гулич О. І. – член експертного середовища при управлінні туризму та курортів Львівської обласної державної адміністрації.


У звітному році співробітники Інституту взяли участь у стратегічних сесіях, робочих зустрічах, заходах та обговореннях що організовувалися профільними департаментами Львівської обласної державної адміністрації, а також Львівським Центром розвитку місцевого самоврядування, іншими установами та організаціями. Зокрема, д.е.н., проф. Сторонянська І. З. представила проєкт Стратегії розвитку освіти Львівщини на період до 2027 року на засіданні Колегії Львівської обласної державної адміністрації 28.09.2020 р.


У процесі апробації результатів досліджень на комунікативних заходах, проведення конференцій та круглих столів з обговорення актуальних проблем регіонального та місцевого розвитку міжнародного й вітчизняного рівнів Інститут активно співпрацював із вищими навчальними закладами, академічним установами, підприємницькими структурами та неурядовими організаціями, а також органами місцевого самоврядування, зокрема:

  • з проблематики досліджень сталого розвитку Карпат – з Західним науковим центром НАН та МОН України, Закарпатським регіональним центром соціально-економічних та гуманітарних досліджень НАН України, Інститутом екології Карпат НАН України, Національним лісотехнічним університетом України;
  • з проблематики адміністративно-територіальної реформи в Україні і використання фінансового ресурсу місцевих бюджетів – із Волинським національним університетом імені Лесі Українки, Львівським Центром розвитку місцевого самоврядування, з громадськими організаціями «Центр політико-правових реформ» та «Інститут регіонального розвитку», Львівським регіональним відділенням Асоціації об’єднаних територіальних громад, органами місцевого самоврядування Львівської та Івано-Франківської областей;
  • з проблематики досліджень міграційних процесів та ринків праці – із Львівським інститутом Міжрегіональної академії управління персоналом, Національним університетом «Львівська політехніка» (Науково-дослідним центром соціальної і демографічної політики та управління «Демос», Інститутом адміністрування та післядипломної освіти, Інститутом підприємництва та перспективних технологій), економічним та географічним факультетами Львівського національного університету ім. Івана Франка, Закарпатським регіональним центром соціально-економічних і гуманітарних досліджень НАН України, Мукачівським державним університетом;
  • з проблематики просторового розвитку – із Львівською та Запорізькою торгово-промисловими палатами, Радою підприємців Львівської області, Львівським регіональним інститутом державного управління Національної академії державного управління при Президентові України, Львівським регіональним відділенням Асоціації міст України, Центром ім. Митрополита Андрея Шептицького Українського католицького університету;
  • з проблематики реального сектора економіки регіонів – із Інститутом економіки і менеджменту Національного університету «Львівська політехніка», економічним факультетом Львівського національного університету ім. Івана Франка, Радою підприємців Львівської області, Львівською торгово-промисловою палатою;
  • з проблематики транскордонного співробітництва – із Східноєвропейським національним університетом імені Лесі Українки, Львівським національним університетом імені Івана Франка, Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича, ГО «Інститут транскордонного співробітництва та європейської інтеграції», Асоціацією органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати – Україна». Львівським Центром розвитку місцевого самоврядування, органами місцевого самоврядування західних прикордонних областей України.


Координація наукової діяльності у роках: 2015 2016 2017 2018 2019 2020


Веб-майстер П. Попадюк