|
-
ДУ «Інститут регіональних досліджень ім. М. І. Долішнього НАН України» здійснює набір статей у фаховий науково-практичний журнал «Регіональна економіка» №2 за 2025 р.
-
ДУ «Інститут регіональних досліджень ім. М. І. Долішнього НАН України» здійснює набір статей у фаховий збірник наукових праць «Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України» Вип. 2 за 2025 р.
-
ДУ «Інститут регіональних досліджень ім. М. І. Долішнього НАН України» оголошує конкурс на заміщення посад Термін подачі документів - до 12 січня 2025 р.
-
Національна академія наук України оголошує конкурс на заміщення посади директора Інституту

| 18.06.2024. Львів, Львівська обласна рада. Круглий стіл «Два роки повномасштабної війни: відверта розмова про стійкість, ризики та консолідацію» 18 червня 2024 року у Львівській обласній раді відбувся круглий стіл на тему: «Два роки повномасштабної війни: відверта розмова про стійкість, ризики та консолідацію», присвячений Всесвітньому дню біженців. Метою круглого столу було привернення уваги влади, бізнесу і громадськості до проблем переселенців, обговорення економічних викликів, з якими зустрічаються внутрішньо-переміщенні особи, окреслення плану дій для збереження соціальної згуртованості із наголошенням на важливості психосоціальної підтримки. У заході взяв участь провідний інженер відділу регіональної економічної політики ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України», аспірант Арсеній Янович, який виступив із доповіддю про наукові напрацювання Інституту у сфері досліджень проблем вимушеної міграції та інтеграції внутрішньо-переміщених осіб у приймаючий соціум. Захід відбувся в межах проєкту «Підтримка спроможності системи соціального захисту населення щодо реєстрації внутрішньо переміщених осіб», який реалізує благодійний фонд «Стабілізейшен суппорт сервісез» за підтримки Управління Верховного комісара ООН у справах біженців. Фото з події: 
|
18.06.2024
| 29.05.2024. Львів, Львівський торговельно-економічний університет. Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні напрями розвитку економіки, підприємництва, технологій та їх правового забезпечення» 29 травня 2024 року у Львівському торговельно-економічному університеті відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні напрями розвитку економіки, підприємництва, технологій та їх правового забезпечення». Співорганізаторами конференції виступили: Міністерство освіти і науки України, ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти», Укркоопспілка, Вроцлавський університет економіки та бізнесу, Кооперативно-торговий університет Молдови, Варшавський університет природничих наук, Ченстоховський технологічний університет, Франкфуртська бізнес-школа, Національний університет «Львівська Політехніка», Одеський національний економічний університет, Запорізький національний університет, Полтавський університет економіки і торгівлі, Хмельницький кооперативний торговельно-економічний інститут, Вінницький кооперативний інститут. У роботі конференції прийняли участь вітчизняні та іноземні вчені, а також представники міжнародних організацій. На пленарному засіданні з доповіддю на тему «Конкурентоспроможність ринку праці, міграційна безпека та регіональний розвиток: проблеми і перспективи забезпечення в сучасних умовах» виступив завідувач відділу проблем соціально-гуманітарного розвитку регіонів Інституту, д.е.н., проф. Тарас Васильців. Тематика виступу стосувалася проблем міграції, збереження людського потенціалу та конкурентоспроможності регіональних ринків праці в Україні. Фото з події: 
|
29.05.2024
| 17.05.2024. Львів, Національний університет «Львівська політехніка». Міжнародна науково-практична конференція «Інформаційні технології у сфері захисту довкілля». Петро Жук 16-17 травня 2024 р. в Національному університеті «Львівська політехніка» проходила Міжнародна науково-практична конференція «Інформаційні технології у сфері захисту довкілля», організаторами якої крім провідних вітчизняних закладів вищої освіти виступили Роуанський університет (США), Краківська політехніка імені Тадеуша Костюшка та Сілезька академія (Польща), Вища школа міжнародного бізнесу ISM (Словаччина), Національний Еразмус+ офіс в Україні. Членом програмного комітету конференції був провідний науковий співробітник ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України», к.е.н. Петро Жук. В ході конференції висвітлювалися питання щодо світової та вітчизняної практики використання інформаційних технологій в дослідженнях довкілля, проблем безпеки довкілля в умовах війни, екологізації економіки в контексті формування зеленого майбутнього країн Європи. З доповіддю «Економічні регулятори екологічної безпеки: Європейський Союз та Україна» на пленарному засіданні виступив П. Жук. У доповіді акцентувалося на ролі екологічного оподаткування у реалізації основоположного принципу «забруднювач-платить», місця екологічного податку в податковій системі держав-членів ЄС, де його частка перевищує 6% загальної суми податкових надходжень, у той час як в Україні рідко перевищувала 1%, а у 2023 р. знизилася до 0,3%. Для виконання екологічним податком реальних запобігаючих шкідливому впливу на навколишнє природне середовище та фіскальних еколого-орієнтованих функцій було запропоновано схему трансформації системи оподаткування в Україні у повоєнному періоді на засадах її екологізації, що передбачає поетапне збільшення до рівня, прийнятого у державах-членах ЄС, податку на викиди двоокису вуглецю, повернення паливних і транспортних податків до складу екологічних, кількаразове збільшення діючих ставок інших екологічних податків. Для уникнення при цьому збільшення рівня податкового тиску на виробників, впровадження схеми екологізації податкової системи запропоновано здійснювати водночас зі зменшенням оподаткування прибутку підприємств. Інформація про конференцію також тут.
|
17.05.2024
| 16.05.2024. Кропивницький, Центральноукраїнський національний технічний університет. II Всеукраїнська науково-практична конференція «Актуальні проблеми економіки та підприємництва в умовах викликів і загроз» 16 травня 2024 року відбулася II Всеукраїнська науково-практична конференція "Актуальні проблеми економіки та підприємництва в умовах викликів і загроз". Організатором конференції виступив Центральноукраїнський національний технічний університет. У роботі конференції прийняли участь вітчизняні та іноземні вчені, а також представники міжнародних організацій. У своїй доповіді на конференції завідувач відділу проблем соціально-гуманітарного розвитку регіонів, д.е.н., професор Васильців Т. Г. розкрив сучасні проблеми та імперативи зміцнення фінансово-економічної безпеки малого підприємництва в Україні в умовах війни. Фото з події: 
|
16.05.2024

| 18.04.2024. Міжнародний форум «Економіка відновлення: національний та регіональний вимір», Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана (Київ, Україна) 18 квітня 2024 року відбувся Міжнародний форум «Економіка відновлення: національний та регіональний вимір», організований кафедрою регіоналістики і туризму КНЕУ у партнерстві з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України, Комітетом Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Комітетом Верховної Ради України з питань економічного розвитку, Державним агентством розвитку туризму України, Асоціацією міст України, Українським союзом промисловців і підприємців, Асоціацією просторових планувальників, Асоціацією готельних об’єднань та готелів міст України, Інститутом урбаністики Німеччини, Центром демографічних, урбаністичних та екологічних досліджень Університету м. Мехіко (Мексика), Центром досліджень біженців, мігрантів та переміщених осіб Політехнічного університету штату Вірджінія, Блексбург (США). Метою Форуму було обговорення сучасного стану і перспектив розвитку територіальних громад, регіонів та окремих секторів національної економіки України з урахуванням наявних викликів і загроз, а також визначення стратегічних напрямів їх відновлення у післявоєнний період. Старша наукова співробітниця відділу просторового розвитку Інституту регіональних досліджень ім. М. І. Долішнього НАН України, к.е.н., старший дослідник Соломія Ткач виступила на форумі з доповіддю «Житлові проблеми внутрішньо переміщених осіб у Львівській агломерації», в якій було розглянуто особливості житлового ринку в агломерації, наявні проблеми та виклики, з якими зіштовхуються ВПО та способи їх вирішення місцевими органами влади та громадським сектором. Фото з події:
|
18.04.2024

| 17.04.2024, м. Львів, ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України». Науково-методичний семінар «Економетричний інструментарій у наукових дослідженнях» 17 квітня 2024 р. у межах співпраці з Львівським торговельно-економічним університетом відбувся науково-методичний семінар «Економетричний інструментарій у наукових дослідженнях», у якому взяли участь молоді вчені та аспіранти Інституту, а також викладачі кафедри економіки, молоді вчені та аспіранти ЛТЕУ. Спікер методичного семінару, д.е.н., с.д. Мульска Ольга, представила підхід до оцінювання причинно-наслідкового (каузального) зв’язку між змінними, встановлення міри еластичності між досліджуваними детермінантами, здійснила його апробацію за допомогою сучасного програмного забезпечення Еviews. Учасники семінару мали змогу провести емпіричне дослідження соціально-економічного та інноваційного розвитку регіону, виявити макроекономічні детермінанти, які є причинами поступу на основі тесту Гренджера, ідентифікувати каталізатори інноваційного розвитку. Спікер наочно продемонструвала алгоритм виявлення еластичності між детермінантами, наголосила на перевагах використання програми Eviews у наукових дослідженнях. Молоді вчені та аспіранти підтвердили корисність проведення такої форми методичних семінарів, отримали вичерпні відповіді на запитання щодо розробки авторської етапізації економетричних досліджень. Фото з події: 
|
17.04.2024

| 17 квітня 2024 року відбулася VІІІ Міжнародна наукова конференція «Перспективи розвитку підприємництва з глобальної позиції (Prospects for the Development of Entrepreneurship from a Global Perspective)» в режимі он-лайн на платформі Teams, організована Лодзьким університетом (Польща) спільно з Егейським університетом (Туреччина), ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України», Львівським національним університетом імені Івана Франка та ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка». Міжнародна конференція відбулася у змішаному (офлайн та онлайн) форматі та об'єднала представників академічного середовища та експертів-практиків у сфері вантажних перевезень з 13 країн. Основною метою заходу було обговорення та обмін думками щодо питань розбудови інфраструктури вантажних коридорів вздовж кордону Україна-ЄС. Особлива увага приділялася розвитку логістичних маршрутів для перевезення вантажів, підвищенню пропускної спроможності прикордонної інфраструктури, розвитку мультимодальних перевезень в Україні та сусідніх країнах ЄС, а також впровадженню зелених технологій та інновацій у вантажних перевезеннях та мультимодальних терміналах. До Наукової ради конференції входили заступник директора Інституту з наукової роботи, д.е.н., проф. Ірина Сторонянська та завідувач відділу проблем реального сектора економіки регіонів, д.е.н., професор Світлана Іщук. Метою конференції було обговорення актуальних проблем підприємництва та інновацій розвитку бізнес-середовища на міжнародному, національному та місцевому рівнях, а також налагодження співпраці в міжнародних командах. Програма конференції тут. [...]
|
17.04.2024

| 08-11.04.2024. 14-й Світовий конгрес Міжнародної асоціації регіоналістики (RSAI) «Стале регіональне економічне зростання: глобальні виклики та нові траєкторії регіонального розвитку», Університету імені Джона фон Неймана (Кечкемет, Угорщина) 8 квітня 2024 року відбувся 14-й Світовий конгрес Міжнародної асоціації регіоналістики (RSAI) «Стале регіональне економічне зростання: глобальні виклики та нові траєкторії регіонального розвитку», в якому взяли участь представники 40-ка країн світу для представлення та обговорення наявних проблем, нових методів та результатів в регіональній науці. Метою конгресу стало об'єднати ключові елементи мультидисциплінарних регіональних наукових досліджень та забезпечити наукову платформу для представлення та обговорення досліджень на межі просторових наук. Такі теми, як економіка агломерацій, відносини між містом і селом, міграція, просторовий розподіл ресурсів, прикордонні ефекти, урбанізація, сталі міста, мобільність, землекористування, якість навколишнього середовища, управління катастрофами, енергетичний перехід, культурна спадщина, бідність, сегрегація, просторове моделювання лише частина питань, які були розглянуті під час триденного Всесвітнього конгресу RSAI у 2024 році. Крім того, були проведені спеціальні сесії на інші теми. Ключовими спікерами Конгресу стали проф. Озге Онер (Кембриджський університет, Великобританія; ERSA), проф. Едуардо Хаддад (Університет Сан-Паулу, Бразилія; LARSA); проф. Хі-Джон Джун (Університет Сункюнкван, Корея; PRSCO) та проф. Сара А. Лоу (Університет Іллінойсу, Урбана-Шампейн, США; NARSC). Очно Україну на Світовому конгресі представила старша наукова співробітниця відділу просторового розвитку Інституту регіональних досліджень ім. М. І. Долішнього НАН України, к.е.н., старший дослідник Соломія Ткач, яка виступила з доповіддю про особливості житлової політики міст у контексті війни та повоєнного відновлення на прикладі Відня і Львова на спеціальній сесії конгресу «Актуальні питання регіональної науки в Україні». Програма Конгресу тут. Фото з події:
|
11.04.2024

| 05.04.2024. Проблемна лекція на тему: "Методи та інструменти управління фінансами домогосподарств в умовах війни" для здобувачів вищої освіти ступеня бакалавра спеціальності 072 "Фінанси, банківська справа та страхування" ОПП "Фінанси, банківська справа та страхування", "Фіскальне та митне адміністрування" 5 квітня 2024 р. в рамках проходження педагогічної практики на базі ЛТЕУ та відповідно до договору про співпрацю між ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України” та Львівським торговельно-економічним університетом здобувач освітньо-наукового рівня доктора філософії спеціальності 072 “Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок” ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України”, проєктний менеджер відділу TLP PwC Service Delivery Center or SDC Андрій Каспшишак провів проблемну лекцію на тему: "Методи та інструменти управління фінансами домогосподарств в умовах війни" для здобувачів вищої освіти ступеня бакалавра спец. 072 "Фінанси, банківська справа та страхування" ОПП "Фінанси, банківська справа та страхування", "Фіскальне та митне адміністрування". В ході лекційного заняття були розкриті сучасні аспекти формування і використання фінансів домогосподарств, методів управління та розміщення заощаджень з врахуванням ризиків, загроз і небезпек воєнного стану. Фото з події тут.
|
05.04.2024

| 27.03.2024. Відкрите заняття від Единбурзької бізнес-школи «Від напруги до співпраці: Розв'язання конфліктів для успіху в бізнесі» 27 березня 2024 р. співробітники відділу просторового розвитку Інституту д.е.н., проф. Мар’яна Мельник та к.е.н., доц. Тетяна Мединська разом із здобувачами вищої освіти третього освітньо-наукового рівня спеціальності 072 "Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок" – Віталієм Чайковським, Ярославом Трумко, Павлом Олійником та здобувачами спеціальності 051 "Економіка" – Владиславом Мельником, Дем’яном Тимківим взяли участь у відкритому занятті від Единбурзької бізнес-школи «Від напруги до співпраці: Розв'язання конфліктів для успіху в бізнесі». Спікеркою Единбурзької бізнес-школи Оленою Ковальчук було зосереджено увагу на важливості навчання та розвитку персоналу та команди, набуття лідерських компетенцій та способів розв’язання конфліктів для досягнення успіху в бізнесі. Демченко Людмила, керівник податкової практики в UCBI (Офіс української бізнес-інтеграції на території Королівства Іспанія) презентувала особливості HR-менеджменту в бізнесі та державній службі, поділилася практичним досвідом роботи у сфері державного управління та міжнародних бізнес структурах. Отримані знання сприятимуть розвитку навичок soft skills, які сприятимуть майбутнім фахівцям досягнути успіху, допоможуть будувати міцні стосунки з колегами та керівниками бізнесу, досягнути розвитку в управлінні та організаційному лідерстві. Фото з події тут.
|
27.03.2024

| 12.03.2024. Львів, Львівський торговельно-економічний університет. Лекція на тему «Продуктивність ресурсів економіки: поняття, структура, оцінювання» для студентів Львівського торговельно-економічного університету (освітньо-професійні програми «Міжнародна економіка» та «Бізнес-економіка») 12 березня 2024 року аспірантом відділу регіональної економічної політики ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України» Арсенієм Яновичем було прочитано лекцію на тему «Продуктивність ресурсів економіки: поняття, структура, оцінювання» для студентів Львівського торговельно-економічного університету (освітньо-професійні програми «Міжнародна економіка» та «Бізнес-економіка»). Лектор розглянув поняття продуктивності ресурсів з точки зору пріоритетів сталого розвитку, існуючі методики її оцінки та провів порівняльний аналіз країн Європейського Союзу й України, в тому числі в розрізі регіонів, за даним показником. По завершенню лекції А. Янович відповів на запитання слухачів стосовно шляхів підвищення продуктивності ресурсів в умовах повоєнної відбудови України. Фото з події тут.
|
12.03.2024

| 28.02.2024. Львів, Львівський торговельно-економічний університет. Практикоорієнтоване заняття з освітньої компоненти "Фінансова діяльність суб'єктів господарювання" для здобувачів 4 курсу освітнього рівня бакалавр спеціальності 072 "Фінанси, банківська справа та страхування" ОПП "Фінанси, банківська справа та страхування" та "Фіскальне та митне адміністрування" 28 лютого 2024 року Каспшишак Андрій Володимирович, здобувач вищої освіти третього освітньо-наукового рівня спеціальності 072 "Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок" ДУ "Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України", відповідно до договору про співпрацю між ДУ "Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України" та Львівським торговельно-економічним університетом та в рамках проходження педагогічної практики провів практикоорієнтоване заняття з освітньої компоненти "Фінансова діяльність суб'єктів господарювання" для здобувачів 4 курсу освітнього рівня бакалавр спеціальності 072 "Фінанси, банківська справа та страхування" ОПП "Фінанси, банківська справа та страхування" та "Фіскальне та митне адміністрування". Як project manager officer міжнародної мережі фірми PwC, ознайомив здобувачів із широким спектром послуг, які пропонуються, зокрема з аудиту, оподаткування доходів підприємств, трансферного ціноутворення, юридичних та консалтингових послуг, можливостями здобуття дуальної освіти, працевлаштування для здобувачів, кар'єрного зростання. Фото з події:
|
28.02.2024
| 22.02.2024. Львів, Львівський торговельно-економічний університет. Лекція на тему «Робота гіда-екскурсовода» 22 лютого 2024 року до Всесвітнього дня гідів, в рамках педагогічної практики аспірантом відділу регіональної економічної політики Інституту регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України Арсенієм Яновичем для студентів Львівського торговельно-економічного університету було прочитано лекцію на тему «Робота гіда-екскурсовода». Студенти мали можливість ознайомитися з особливостями та методикою проведення екскурсій, оволодіти на прикладі конкретних екскурсійних об’єктів прийомами розповіді та показу й отримати практичні поради щодо утримання уваги під час ведення екскурсії. Фото з події:
|
22.02.2024

| 26-27.01.2024. м. Долина. Друга стратегічна форсайт сесія щодо сталого розвитку підприємництва та місцевої економіки громад субрегіону етнічної Бойківщини 26-27 січня у м. Долина Івано-Франківської області відбулась Друга стратегічна форсайт сесія щодо сталого розвитку підприємництва та місцевої економіки громад субрегіону етнічної Бойківщини в рамках реалізації Програми "Редизайн екосистеми підприємництва в громадах субрегіону етнічної Бойківщини в умовах невизначеності" за ініціативи ГС "Агенція регіонального економічного розвитку Бойківщини". На засіданні було представлено результати проведення першого етапу комплексного дослідження (аудиту) і роботи проєктних груп по вибраних пріоритетних проектних ідеях в Гніздичівській селищній ТГ, Добромильській міській ТГ і Турківській міській ТГ Львівської області, а також Новицької сільської ТГ Івано-Франківської області. В роботі сесії брали участь запрошені експерти та стейкхолдери з Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, Карпатського інституту аналітики "Frankolytics", Агенції регіонального розвитку "Перспектива Стрийщини", Прикарпатського коледжу лісового господарства і туризму, а також низки громадських організацій, благодійних фондів та бізнесу. Співробітники відділу регіональної економічної політики Інституту д.е.н., проф. Мокій А. І., д.е.н., проф. Шульц С. Л., пров. інж. Войтенко О. А. та Янович А. В. приймали активну участь в обговоренні пропозицій щодо заходів, які можуть запровадити органи місцевої влади в громадах-партнерах Агенції для підтримки їх сталого розвитку із врахуванням контексту сучасних умов діяльності підприємств, соціальних зрушень та можливостей, отриманих внаслідок децентралізації. В рамках заходу відбулось погодження і підписання угод про співпрацю і партнерство між ГС "Агенція регіонального економічного розвитку Бойківщини" та зацікавленими науковими установами, освітніми закладами, громадськими організаціями та іншими представниками експертного середовища, а також було підписано Меморандум із представниками всіх зацікавлених сторін у намірах щодо створення Партнерського проєктного офісу з метою розробки, обґрунтування та реалізації пріоритетних проєктів і програм на території громад субрегіону етнічної Бойківщинни. Фото з події: 
|
26.01.2024

| 25-26.01.2024. Львів. Конференція «Стратегічне планування: від затвердженого документу до успішного впровадження» Відкриваємо стратегічні горизонти! 100 представників з 40 громад Львівської, Волинської та Закарпатської областей взяли участь у конференції «Стратегічне планування: від затвердженого документу до успішного впровадження», яка відбулась 25-26 січня 2024 року у м. Львові за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Конференція стала успішним підсумком реалізації проєкту «Стратегічний аналіз і рекомендації з розширення можливостей органів місцевого самоврядування і громад за допомогою відповідних стратегічних документів», який реалізовується впродовж лютого 2023 – березня 2024 року спільно з Агенцією місцевого економічного розвитку Яворівщини. Координатор проєкту – заступник директора з наукової роботи ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» Ірина Сторонянська. Загалом в межах реалізації проєкту 29 громад розробили свої стратегії за підтримки експертів, серед яких співробітники Інституту – Андрій Дуб, Лілія Беновська, Христина Патицька, Віктор Борщевський, Ірина Лещух. Учасники обговорили напрацьовані стратегії розвитку і дізналися практичні поради щодо їх втілення від експертів, отримали цінні рекомендації для підготовки якісних проєктних заявок, які вони тепер зможуть подавати на міжнародні програми та залучати додаткові кошти. Фото з події:
|
26.01.2024
|